Editorial

Roč.18,č.1(2024)

Plný text

Vážené čtenářky a vážení čtenáři,

po letní pauze vychází další číslo časopisu Psychoterapie, které přináší vyváženou směs výzkumných, teoretických a na praxi zaměřených textů. Aktuální číslo je sestaveno z článků průběžně přicházejících do redakce, zatímco v případě dalšího čísla se můžete těšit na příspěvky vážící se ke specifickému tématu: Bude jím na tělo zaměřená psychoterapie.

Ale zpátky k aktuálnímu číslu: Autorem prvního zařazeného textu je Martin Jára, který čtenáře provází myšlenkovým světem Maurice Merleau-Pontyho a na konkrétních příkladech ilustruje, jak se jeho filozofie odráží nejen v teorii gestalt psychoterapie, ale i v žité zkušenosti terapeutů. Ačkoliv text z oblasti filozofie může působit na první pohled pro čtenáře nepřístupně, množstvím příkladů autor ilustruje řadu souvislostí s terapeutickou praxí. Druhý text do sekce teorie připravil Zbyněk Vybíral. Rozsáhlá přehledová studie popisuje třídění, výskyt a příčiny negativních zkušeností klientů v psychoterapii. Článek je shrnutím a dalším rozšířením rozsáhlé kvalitativní metaanalýzy založené na mnoha dalších studiích a rozhodně si zaslouží pozornost čtenářů, protože nabízí celistvý přehled jednoho z významných témat psychoterapeutického výzkumu.

Výzkumné studie najdou čtenáři v novém čísle také dvě: Annamária Antalová a kol. představují pohled individuální psychologie na práci s ranými vzpomínkami, ve kterých se odráží rané zkušenosti dospělých lidí s ADHD. Například chybějící zážitky úspěchu a převažující negativní emoční náboj vzpomínek mimo jiné ukazují na oblasti, které mohou být v terapii významnými tématy. Monika Skutková a Jan Roubal s využitím longitudinální vícečetné případové studie podrobně prozkoumali profesní vývoj čtyř psychoterapeutů, kteří prošli integrativním výcvikem. Specificky se autoři zaměřili na zážitek nabývání jistoty v terapeutické roli a faktory, které k jistotě (anebo naopak nejistotě) u terapeutů po dobu 12 let přispívaly. Text může sloužit jako praktický průvodce pro ty, kdo prochází mnohdy znejišťující, ale často také odměňující cestou k psychoterapeutické profesi.

Článek z praxe od Veroniky Florianové stejně jako předchozí autoři využívá metody případové studie, ilustruje však jeden konkrétní terapeutický případ. Věnuje se tématu autenticity v gestalt psychoterapii a autorka využila formulaci případu jako nástroj, který pomohl zachytit terapeutickou práci s autenticitou a její význam pro klientčino vnímání a další fungování současně jak z perspektivy klientky, tak terapeutky.

Nerecenzované rubriky zahrnují dva články: Zamyšlení Jana Poněšického o potřebě láskyplnosti v psychoterapii, které přednesl na 34. česko-slovenské psychoterapeutické konferenci v Přerově a také recenzi Pavly Uzlové na knihu Od fragmentace k integraci: Trauma pohledem biosyntetické psychoterapie autorek Barbory Janečkové a kol.

Přeji Vám příjemné čtení.

10. 10. 2024  v Brně

Metriky

0

Crossref logo

0


15

Views

16

PDF views