Stigmatizace, morální netečnost a expertní pojmy: možné uchopení fenoménu displacement/vymístění

Bd.1,Nr.2
Vymístění

Abstract
Pro hledání odpovědi na otázku, jakých podob může fenomén displacement/vymístění nabýt, v jakých oblastech a jakými způsoby se může objevovat a projevovat, jsem zvolil linii tématu morální indiference (morální netečnosti), jakožto tématu morálního vymístění. Právě toto téma se v textu objeví hned v několika podobách; ty se do jisté míry odrážejí v názvech jeho třech hlavních částí. Počáteční částí textu povedu úvahu po linii Goffmanova pojetí procesů stigmatizace. Stigmatizaci chápu jako specifickou osobní, případně skupinovou situaci vymístění morální dimenze sociálních interakcí. Druhou část věnuji zamyšlení nad tématem morální indiference ve specifické situaci modernity. Spolu s Giddensem probádám povahu moderní společnosti a vliv moderních institucí na každodenní praxi jejich aktérů. Pozornost věnuji rovněž zvláštním moderním praktikám, které Giddens označuje jako „vyloučení zkušenosti“ a jejichž projevy lze zaznamenat i na institucionální úrovni organizací, v expertních systémech. Třetí část je vyústěním částí přecházejících. Objasním zde vztah procesů stigmatizace, „zkušenost vylučujících“ praktik a expertních systémů. Přitom se zaměřím na důsledky, které s sebou některé z expertních pojmů mohou nést. Takto se vrátím zpět k tématu morální indiference/morálního vymístění. Tentokrát však ve specificky moderním případě zdánlivě neutrálních, avšak hodnotově-zatížených, expertních pojmů.

Schlagworte:
askriptivní definice; vymístění; stigmatizace; expertní pojmy; morální netečnost
Literaturhinweise

10. revize Mezinárodní klasifikace nemoci: Duševní poruchy a poruchy chování. 1992. Ženeva/Praha: Světová zdravotnická organizace/Psychiatrické centrum.

Bauman, Z. 2003. Modernita a holocaust. Praha: Sociologické nakladatelství.

Becker, H. 1966. Outsiders: Studies in the Sociology of Deviance. New York: Free Press.

Displacement. 2003 . (CD-ROM) ISKE, FSS MU Brno.

Giddens, A. 1991. Modernity and Self-identity. Self and Society in the Late Modern Age. Cambridge: Polity Press.

Giddens, A. 1998. Důsledky modernity. Praha: Sociologické nakladatelství.

Goffman, E. 1986. Stigma: Notes on the Management of Spoiled Identity. New York: Simon & Schuster, Inc.

Goffman, E. 2003. Stigma. Poznámky o způsobech zvládání narušené identity. Praha: Sociologické nakladatelství.

Jak se semináře zúčastnit? aneb pravidla hry [cit. 5. 1. 2003]. ISKE: FSS MU Brno [On-line dokument] dostupný z: http://www.iske.cz/Jak.htm

Procházka, I. „Metodologická kritika tzv. léčení homosexuality.“ In: One4One: Dopis MŠMT [cit. 2. 9. 2004]. [On-line dokument] dostupný z: http://one4one.server4you.cz/dopis_msmt.php

Šmausová, G. 1993. „Kritická kriminologie.“ Kriminalistika, 3: 225–235.

Šmausová, G. 1999. „ ,Rasa‘ jako rasistická konstrukce.“ Sociologický časopis, 35 (4): 433–446.

Vítková, M. 1998. „Vytváření rámcových podmínek pro integrativní výchovu a vzdělávání dětí a žáků se specifickými vzdělávacími potřebami.“ In M. Vítková a kol. Integrativní speciální pedagogika. Brno: Paido, s. 19–26.

Metriky

0


692

Views

544

PDF (Tschechisch) views