Reflexe parlamentních voleb v Polsku (2001)

Lubomír Kopeček

Abstrakt

Od pádu komunismu do současnosti se v Polsku uskutečnily pětkrát parlamentní volby (1989, 1991, 1993, 1997, 2001). Pomineme-li první polodemokratické, které svým plebiscitním charakterem ukončily éru lidového Polska a odstartovaly období nazývané III. polskou republikou1, všechny následující přinesly kompletní výměnu vládní politické elity. Klíčové z hlediska významu přitom byly výsledky voleb do Sejmu (dolní komory polského parlamentu). Volby 1991 přinesly vítězství politickým stranám, které vznikly na bázi širokého antikomunistického hnutí Solidarita. Poměrný volební systém bez uzavírací klauzule ovšem umožnil takové rozdrobení Sejmu, že se ukázalo téměř nemožné sestavit stabilní vládu s většinovou podporou v parlamentu. Počet subjektů s parlamentním zastoupením se přiblížil třiceti, přičemž u řady z nich šlo navíc o koalice. Do parlamentu se tak dostala i řada poměrně zvláštních politických formací (jako např. Polská strana přátel piva, která se ovšem časem rozštěpila, podobně jako řada jiných stran). Zcela výstižně proto uvádí český politolog Michal Klíma polský stranický systém mezi lety 1991 – 1993 jako dobrý příklad sartoriánského atomizovaného pluralismu (Klíma 1998: 168).

Bibliografická citace

Kopeček, L. (2001). Reflexe parlamentních voleb v Polsku (2001). Středoevropské politické studie, 3(4). Získáno z https://journals.muni.cz/cepsr/article/view/3882

Klíčová slova

Polsko; volební studie; polské parlamentní volby; Sejm; Solidarita

Plný Text:

RTF HTML

Reference

Zobrazit literaturu Skrýt literaturu

HERBUT, R. (1999): Partie polityczne i system partyjny, In: Antoszewski, A., Herbut, R. (red.) Polityka w Polsce w latach 90, Wydawnictwo Uniweritetu Wrocławskiego, Wrocław, s. 115 – 139.
KOPEČEK, L. (2001): Transformace středoevropských komunistických stran – polský a maďarský příklad, In: Středoevropské politické studie č. 2/2001 (http://www.iips.cz/seps.html).
KLÍMA, M. (1998): Volby a politické strany v moderních demokraciích, Radix, Praha
KUBÁT, M. (2000): Politika v Polsku po roce 1989. Volby, volební systémy a jejich politické konsekvence, Karolinum, Praha.
PAŃSTWOWA KOMISJA WYBORCZA (Státní volební komise).(http://www.pkw.gow.pl)
PASZKIEWICZ, K.(red.) (2000): Partie i koalicje polityczne III Rzeczypospolitej, Wydawnictwo Uniweritetu Wrocławskiego, Wrocław.
POLITYKA (roč. 1999 – 2001).(http://polityka.onet.pl)
RZECZPOSPOLITA (roč. 1998 – 2001). (http://www.rzeczpospolita.pl)
STRMISKA, M. (2001): Challenges of Consolidation and the Post-Communist Party Systems. Collection of Essays, Mezinárodní politologický ústav, Brno.
Politické strany (internetové adresy):
AKCJA WYBORCZA SOLIDARNOŚĆ PRAWICY – AWSP (Volební akce Solidarita pravice).(http://www.awsp.pl)
LIGA POLSKICH RODZIN – LPR (Liga polských rodin). (http://www.lpr.pl)
PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ – PiS (Právo a spravedlnost). (http://www.pis.org.pl)PLATFORMA OBYWATELSKA - PO (Občanská platforma). (http://www.platforma.org
SAMOOBRONA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ (Sebeobrana Polské republiky).(http://www.samoobrona.or.pl/partia/postul.htm)
SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ-UNIA PRACY – SLD-UP (Svaz demokratické levice – Unie práce). (http://www.sld-up.pl)
UNIA WOLNOŚCI - UW (Unie svobody). (http://www.uw.org.pl)Copyright (c) 2001 Lubomír Kopeček

Creative Commons License
Tato práce je licencována pod licencí Creative Commons Attribution 4.0 International License.