O pravidlech polemiky, politické vědě a apriorních představách
Roč.11,č.4(2009)
Abstrakt
Klíčová slova:
česká politologie; politologie; institucionální analýza; česká politická věda; polemika;
Politologie a jí příbuzné (respektive z ní vycházející) disciplíny jsou v českém prostředí stále ještě poměrně mladé. K úsilí o dosažení plně konstituovaného stavu přitom přirozeně patří mj. snaha definovat vlastní výzkumné pole, identifikovat významné trendy, jež toto výzkumné pole v rozličné míře formují, a shromažďovat a interpretovat data týkající se chování a fungování příslušné oborové komunity. Důležitými nástroji napomáhajícími procesům formování oboru přitom nejen mohou být, ale jistě jsou polemika či kontroverze. Toto konstatování ovšem platí výhradně za předpokladu, že se jedná o polemiku věcně nezkreslující a postavenou na pevných a doložitelných argumentech. Vedení polemického odborného sporu je prostě uměním.
česká politologie; politologie; institucionální analýza; česká politická věda; polemika;
Biografie autora
Jan Holzer
Předseda redakční rady Středoevropských politických studií, docent Katedry politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Vědecký pracovník Institutu pro srovnávací politologický výzkum Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.
Roman Chytilek
Odborný asistent, Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.
Pavel Pšeja
Odborný asistent, Katedra mezinárodních vztahů a evropských studií, Fakulta sociálních studií, Masarykova Univerzita, Brno.
Michal Šindelář
Student magisterského stupně oboru sociologie, Fakulta sociálních studií, Masarykova univerzita, Brno.
Tato práce je licencována pod Mezinárodní licencí Creative Commons Attribution 4.0 .
Copyright © 2009 Jan Holzer, Roman Chytilek, Pavel Pšeja, Michal Šindelář