K podání příspěvku je třeba Jít na přihlášení nebo se Registrovat.

Kontrolní seznam pro přípravu příspěvku

Jako součást procesu odesílání příspěvku je požadováno, aby autoři zaškrnutím potvrdili, že jejich příspěvek je v souladu se všemi následujícími položkami. Příspěvky, které nebudou v souladu s těmito pravidly, mohou být autorům vráceny.

  • Příspěvek nebyl dosud publikován ani není v současnosti zaslán do jiného časopisu pro posouzení (nebo bylo podáno vysvětlení v Komentářích pro editora).
  • Soubor příspěvku je ve formátu OpenOffice, Microsoft Word, RTF nebo WordPerfect.
  • URL odkazy na reference jsou uvedeny všude, kde to bylo možné.
  • Text má jednoduché řádkování; písmo má velikost 12; je použita spíše kurzíva a ne podtržení (kromě url adres); všechny ilustrace tabulky a obrázky jsou umístěny spíše v textu, než na konci.
  • Text odpovídá stylistickým a bibliografickým požadavkům uvedeným v Pokynech pro autory, které se nachází na stránce O časopisu.

Pokyny pro autory

Časopis Dějiny a dějepis přijímá zejména příspěvky zaměřené na historii a didaktiku dějepisu. Rukopisy jsou anonymně posuzovány dvěma recenzenty a z jejich hodnocení vychází redakční rada při přijímání rukopisů. S výsledky recenzního řízení je autor redakcí seznámen v nejkratším možném termínu. Nevyžádané rukopisy redakce nevrací.

K úpravě rukopisu:

  1. Rukopis zašlete na e-mailovou adresu redakce: jirecek@ped.muni.cz.
  2. V textu, prosím, dodržujte tyto pokyny:
    • Celkový rozsah textu je maximálně 45 000 znaků (včetně mezer), a to včetně poznámek pod čarou, abstraktu a klíčových slov v angličtině.
    • Cifru procent píšeme vždy takto 20 %, nikoliv takto 20%.
    • Název monografie, časopisu, článku nebo studie píšeme vždy kurzivou, nikoli jinak (např. v uvozovkách). Příklady: Český lid, České menšiny v Evropě a ve světě (Praha 2009) aj., nikoli „Český lid“, „České menšiny v Evropě a ve světě“ (Praha 2009) aj.
    • Přesné datum (včetně dne a měsíce) uvádíme vždy takto: 6. 1935, nikoli 7.06.1935.
    • Časový rozsah uvádíme vždy takto: v letech 1939−1945, nikoli 1939 – 1945.
    • Rozsah stránek je uveden takto. 7–10, nikoli s. 7-10.
    • Pokud citujeme periodickou tiskovinu, tak č. značíme u všech časopisů a novin jako č. 1, nikoli n 1, Nr. 1, № 1, No. 1 aj.
    • Při bezprostředním opakování odkazů používejte zkrácení ve formě Tamtéž, s.
    • Při opakování citace od autora (autorů), od nichž je ve studii citováno jediné dílo, používejte zkratku pro citované dílo ve formě: d.
    • Pokud je v poznámce odkazováno na více titulů oddělují se středníkem.
  3. Poznámkový aparát připojte na stránkách pod čarou, nikoli souhrnně za celým textem.
  4. a) V odkazech na archivní prameny dodržujte toto pořadí údajů: název archivu a jeho umístění (při opakovaném odkazu jen jeho vžitá zkratka), značka a název fondu (sbírky), karton, inventární číslo, signatura, název nebo popis dokumentu.
    b) V odkazech na odbornou literaturu i publikované texty ve funkci pramenů dodržujte toto pořadí údajů: Monografie: Jméno autora (v pořadí PŘÍJMENÍ – verzálkami, křestní jméno – iniciálou) – spoluautoři: Název. Podnázev (kurzivou). Místo vydání, rok vydání, rozmezí stran. Stať ve sborníku: Autor stati – spoluautoři (viz výše): Název. Podnázev (kurzivou). In: Editor sborníku – spolueditoři (obdobně jako u autora monografie, ale ne verzálkami) s doplněním zkratky (ed., respektive edd.): Název sborníku. Podnázev (ne kurzivou). Místo a rok vydání, rozmezí stran. Stať v časopisu: Autor stati – spoluautoři (viz výše): Název. Podnázev (kurzivou). Název časopisu (případně ročník), rok vydání, případně číslo, rozmezí stran. Stať v denním tisku: Název novin, přesné datum, rozmezí stran.

    Vzory citací:
    Monografie:

    JIREČEK, M.: Vývoj vyučovacího předmětu dějepis v letech 1918–2013. Brno 2014.

    MIHOLA, J. – PEHR, M.: Lidově, národně, křesťansky. K dějinám Československé strany lidové (KDU-ČSL) 1919–2019. Praha 2019. 

    Stať ve sborníku:

    KALETA, P.: T. G. Masaryk i ego russkaja missija v 1917 godu i v načale 1918 goda. In: Ševčenko, K. (ed.): Revoljucija 1917 goda v Rossiji i slavjanskije narody Evropy. Praha 2017, s. 116–128.

    Stať v časopisu nebo periodickém sborníku:

    ŠTĚPÁNEK, K.: On the Topic Role Models for Young People in Visual Media and History Education: Czechoslovakia 1948–1989. Czech-Polish Historical and Pedagogical Journal 12, 2020, č. 1, s. 25–34.

    VACULÍK, J.: Optanti z Podkarpatské Rusi v letech 1945–1948. Slezský sborník, 1997, 95,

    č. 1–2, s. 140–146. 

    Stať v denním tisku:

    Národní práce, 19. 10. 1943, s. 2. 

    Archivní materiál:

    Moravský zemský archiv v Brně, f. C 145 Státní soud, oddělení Brno, k. 311, inv. č. 1377, fol. 496–498, vyjádření Jaroslava Turečka.

    Dvě nebo tři jména se navzájem oddělují pomlčkou s mezerami. Rozpětí stran se uvádí pomlčkou bez mezer (viz výše).

    Vzpomínky pamětníků:

    Josef Novák, bytem Brno, Merhautova 20, člen brněnské organizace Obrana národa (1939–1940), záznam učiněn 20. 5. 2022.

    Internetové zdroje:

    Encyklopedie dějin města Brna. Josef Jelinek. Dostupné z: http://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/?acc=profil_osobnosti&load= 2560 (cit. 20. 5. 2022).

  1. Připojte abstrakt a klíčová v anglickém jazyce.

Časopis Dějiny a dějepis bude s potěšením publikovat anotace a recenze nejnovější domácí a zahraniční knižní a časopisecké produkce a redakce za ně předem děkuje.

Prohlášení o soukromí

Jména a emailové adresy vložené na této stránce budou použity výhradně pro uvedené účely tohoto časopisu a nebudou zpřístupněny pro jiné účely ani třetí straně.